Warning: Use of undefined constant phpfa - assumed 'phpfa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/figenkonak/public_html/wp-content/themes/betheme/header.php on line 1
Marka İzleme Hizmeti – Figen Konak

Marka İzleme Hizmeti


Yurt İçi Marka İzleme

Türkiye’de markaların korunması ilan ve tescile dayanmaktadır. Yani markalar şeklen incelendikten ve mevzuat incelemesi tamamlandıktan sonra, üçüncü kişilerin görüş ve itirazına açılır.

Mevzuat gereği, yayınlanan marka başvurularına KÖTÜ NİYETLİ bir başvuru olduğu, AYNI ve AYIRT EDİLEMEYECEK DERECEDE BENZER olduğu ya da ESKİ TARİHLERDEN BERİ HAK SAHİBİ olunduğu gerekçeleri ile süresi içerisinde itiraz edilmesi mümkündür. İtirazların başarılı olabilmesi için, gerekçesini destekleyen delillerin şüpheye yer bırakmayacak nitelikte olması gerekmektedir.

Markaların ilan ve itiraz süresi 3 aydır. İtiraz edilmeyen markanın / markaların tesciline karar verilerek 2 ay içerisinde ücret ödemesi yapılanlar için belgeleri düzenlenmektedir. Tescili kesinleşen markaların sonradan iptalinin istenmesi ancak DAVA yolu ile mümkündür. Dava süreçleri ise oldukça maliyetli ve uzun solukludur. Bu süreçte marka sahiplerinin hak kaybına uğraması ve ciddi maliyetlere katlanması gerekmektedir.

Ayrıca Türk Patent Enstitüsü, son yıllarda markaların tescili konusunda 7/(b) maddesini oldukça esnetmiştir. Zira Avrupa topluluğu dâhil bazı ülkelerde, BENZERLİK üzerine ret hükmü uygulanmamaktadır. Kaldı ki bu ülkelerde benzer marka başvurusu yapılmasının sonucunda eğer marka reddedilir ise ortaya çıkan tüm vekillik giderleri başvuruyu yapana ödetilmektedir.

Türkiye’de de bu maddenin tamamen kaldırılması ANAYASA MAHKEMESİ’nin gündemindedir. Ancak hukuk sistemi ve TPE işleyişi kanaatimizce henüz bu tür bir uygulama için hazır değildir. Bu sebeple hak sahiplerinin bundan sonra markalarını daha yakından takip etmesi gerekecektir.

Ofisimiz, izleme hizmeti talep eden müvekkillere, Türkiye’de yayınlanan markaları izleyerek benzerliği tespit edilen markaları bildirmekte, itirazları yapmakta ve tüm süreçleri takip etmektedir.

Ücret ve prosedür detayları için info@marcanorm.com adresine mail gönderebilir, 0312 285 99 89 telefonundan uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Yurt Dışı Marka İzleme

Dünya ülkelerinin marka tescili için uyguladığı mevzuatlar birbirinden farklıdır. Bazı ülkelerde tescil ve ilan, bazı ülkelerde ise yayın ve ilan ya da tescilden sonra hükümsüzlük açılması gibi farklı uygulamalara dayalı mevzuatlara sahiptir. Dolayısıyla uluslararası marka tescili yaptırmak, markanın korunması için yeterli olmayacaktır.

Yurt dışında yapılan tescili sonrasında olası taklitlerine karşı markanın dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Benzer marka başvurularına ya da marka ihlallerine karşı hızlıca müdahale edilebilmesi için dünya çapında izleme yapılmalıdır. Aksi halde aynen Türkiye’de olduğu gibi yüksek bedeller ile dava süreçlerinin başlatılması gerekecektir.

Ofisimiz, dünya çapında, bölgesel ya da ülkesel olarak marka izleme hizmeti talep eden müvekkillere, yayınlanan markaları izleyerek benzerliği tespit edilen markaları bildirmekte, itirazları yapmakta ve tüm süreçleri takip etmektedir.

Ücret ve prosedür detayları için info@marcanorm.com adresine mail gönderebilir, 0312 285 99 89 telefonundan uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.
//]]>